Zięba – noże, które rządzą

Regalia - Zieba Knives
Zieba Knives

Gdybyśmy zapytali, po czym poznać dobrego szefa kuchni, to zapewne obok czystych mankietów, byłby to dobry nóż. Taki nóż jest niczym królewskie regalia. Po nim poznać, kto w kuchni rządzi. Musi więc nie tylko elegancko wyglądać, ale też ciąć tak, jak życzy sobie tego ręka szefa.

Michał Zięba i jego amerykański sen

Michał Zięba – urodzony i wychowany w Rzeszowie od wielu lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Gdy do nich wyjeżdżał, był niedoszłym prawnikiem, który nie miał skonkretyzowanych planów na zawodową przyszłość. Ciężka praca na budowie szybko okazała się nie tym, o czy marzył. Podjął więc studia na kierunku architektury, po ukończeniu których otworzył własną firmę – Zieba New York. Przez cały ten czas dojrzewała w nim miłość do metalu, którego obróbka zafascynowała go na tyle, że postanowił oddać się jej … produkując noże.

Zieba Knives – hybryda sztuki

Produkcja – to słowo nie do końca oddaje charakter tego, czym zajmuje się Michał. O wiele lepiej pasuje tutaj manufaktura. Dlaczego? Ponieważ każdy nóż to prawdziwe dzieło sztuki, powstające z niezwykłą dbałością o szczegół. Kunszt wykonania i jego technologia, czynią noże Zięby tak wyjątkowymi nie tylko w Stanach. Przez lata czerpał on bowiem z obróbki szkła, biżuterii i metalurgii, by stworzyć własną, hybrydową metodologię – pozwalającą tworzyć unikalne noże, za które płaci się setki dolarów, i za którymi miesiącami stoi się w kolejce.

Regalia - Zieba Knives
Zieba Knives

Noże, które znaczą prestiż

Czy można powiedzieć, że są jednymi z najlepszych? Można. I z pewnością nie są to puste słowa. A dowodem na to jest przyznane Michałowi w 2016 roku wyróżnienie Blade Show Award – wręczane najlepszym światowym rzemieślnikom. Na wystawie zachwycił unikatową kolekcją, która polskiej manufakturze robi cudowną reklamę w świecie. W końcu nie przez przypadek mówi się: Polak, jak chce, to potrafi!